Показват се публикациите с етикет Чехия. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Чехия. Показване на всички публикации

До Исландия и назад - част 25 - Чехия: на лов за замъци

 


 25.10.2022

 Докато другарчето готвеше манджа за закуска, аз поразгледах района около колата. Имаше готина къщичка за наблюдение на животни, хранилки за сърни и гора. Хубаво място за спане, никой не се появи сутринта и успяхме да закусим горе в къщичката. Не видяхме сърни, но беше приятно да ядеш на високо. Първият ни ден в Чехия започна с каране до град Kadaň. Имахме съмнения дали ни трябва винетка за Чехия или не, дори спряхме да един Shell да питаме, но жената не ни разбра. Поровихме в нета и се оказа, че само за магистралите трябва, а не за пътищата, по които ние щяхме да минем. Вече спокойни се отправихме към францисканския манастир в западната част на града. Там оставихме колата и видяхме манастира отвън. За посещение вътре се плащаше, беше обърнат на музей. Дори и само отвън сградата е изключително впечатляваща. 

Тръгнахме пеш към центъра, който имаше страхотна стара част и силно се впечатлихме от първия ни чешки град. Чехия винаги ми е харесвала, Прага например ми е един от любимите големи градове, заедно с Единбург, а чешката провинция е спокойна и очарователна. Има страшно много замъци, стари къщи, църкви и т.н. съкровища, както и природа за обикаляне. И този път въобще не ме разочарова тази страна. Атмосферата тук нямаше нищо общо с Германия и много повече ми хареса. Добре се разходихме и полюбувахме на старите сгради, събрах и една торба брошури от туристическия инфоцентър. Върнахме се до колата и другарчето рече да си бръсне брадата. На всеки няколко дни почваха тия мъки. Успя да избръсне половината и остави другата половина за по-късно да не губим време. Така, с половин брада, седя половин ден. По-късно обръсна и другата половина, обаче пак за да не се губи от моето време за разглеждане, остана частта под носа, която заприлича на мустак и беше дообръсната привечер, преди да стигнем до града, в който имахме уговорена среща с негов приятел. Абе, филм... доста се посмях.

До Нордкап с колело - част 3 - Чехия



из чешката провинция...

Carol of the Bells... - предколеден поздрав за всички

Fight Song  - за хората с огън в сърцата


Ден 19 - гора до Аполоновия храм - Бърно (27.06.2017)
километър 1585,43
за деня - 90,31 
Маршрут: Аполонов храм - замък Нови Двор - замък Леднице - замък Rybnicni - замък Hranicni - замък Valtice - Mikulov - Ivan - Vranovice - Zabcice - Zidlochovice - Rajhrad - Modrice - Brno

Първият ми ден в Чехия въобще не беше от най-лесните, но пък категорично беше сред най-приятните. Исках да разгледам безброй много места в рамките на кратко време и отказвах да приема, че планът ми е твърде амбициозен. Събрах лагера и тръгнах рано, за да имам пълен ден за обиколки на замъци. Слабостта ми към тези исторически и архитектурни шедьоври е толкова голяма, че само при мисълта, че ми предстои посещение на такива, напълно губя трезва преценка за времето и разстоянията. Хвърлих се в надпревара с часовете, за да обиколя колкото може повече замъци и дворци в района.